Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.
Националният исторически музей (НИМ) отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с изложба. Експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“ ще бъде открита на 3 октомври в централното фоайе на музея, съобщават организаторите.
„Без политизиране на историческия разказ, временната експозиция представя в хронологичен ред значими за родната история оригинални документи и уникални предмети, накити, наградни отличия, униформи и други. Те илюстрират жизнения път на цар Борис - раждане, покръстване, пълнолетие, встъпване на престола, женитба, управление на страната. Фотографиите – обективно свидетелство на времето, отразяват частния живот и държавническата дейност на монарха, любовта му към природата, науката и техниката, неговата популярност сред народа“, отбелязват от екипа.
От НИМ припомнят, че цар Борис ІІІ управлява България
Пиесата “Оскар и розовата дама” на Театър 199 „Валентин Стойчев“ ще се играе на 17 октомври на сцената на Драматичен театър “Стефан Киров” в Сливен. Това съобщиха от културния институт.
Автор е Ерик- Еманюел Шмит, превод - Снежина Русинова-Здравкова, постановка - Стефан Спасов, сценография - Нина Пашова, музика - Милен Кукошаров.
Участват Мария Стефанова, която има "Аскеер" за 2024 г. за водеща женска роля, и Радина Боршош.
Представлението е последното заглавие от афиша на тазгодишния Есенен театрален салон в Сливен.
След 10 дни по кината "Дедпул & Върколака" вече е най-касовият филм с рейтинг R в историята, без да се отчита инфлацията, съобщават световните осведомителни агенции.
През втория си уикенд на екран блокбастърът на "Марвел" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман и режисиран от Шон Леви реализира 97 милиона долара от продажбата на билети в киносалоните на САЩ и Канада.
Така общите приходи от филма в домашния боксофис стават 395,6 милиона долара, с което "Дедпул & Върколака" изпреварва дългогодишния първенец в класацията на филмите с рейтинг R - "Страстите Христови". Режисираният от Мел Гибсън филм държеше този рекорд в продължение на 20 години с 370 милиона долара.
В световен мащаб "Дедпул & Върколака" бързо събра 824,1 милиона долара от продажби на билети, надминавайки глобалните приходи на първите два филма за Дедпул. Оригиналът от 2016 г. реализира 782
Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.
Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.
Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.
По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.
Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.
Тя уточни, че фот
Диана Добрева разказва за „Казанова“ в шестото издание на инициативата „Представленията, които ни създадоха“, съобщават организаторите от Yalta Art Room.
В спектакъла, чиято премиера е през 2009 г., участват актьорите Владимир Карамазов – в образа на Казанова, Биляна Петринска, Десислава Пашова, Жана Илиева, Вилма Карталска, Анели Пино, Диана Спасова, Асен Левов, Венелин Методиев, Даниел Рашев, Симона Костова, Ален Добрев.
„Казанова“ е един от най-емблематичните и успешни спектакли на българския театър през последните 20 години. Играл се е на сцената на театър „Сълза и смях“. Също така е гостувал на фестивала в Авиньон и на сцените на The Fort Antoine Theatre Festival в Монако, и на Théâtre Durance, Франция. „Казанова“ е ном
Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.
Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.
Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата".
В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж (от френски език- натрупване, сглобяване) - assamblage box, assamblage art, assamblage collag и смесена техника. Авторката, която определя себе си като самобитен художник, казва, че отново не изневерява на творческото си амплоа на търсеща креативното и избягваща статуквото и рутината. Николова посочи, че и сега залага на изкуство, което се практикува рядко, носещо доза креативност и индивидуалност.
„Концепцията на тази изложба е с отправна точка нашите корени и симбиозата между тях и крилете, които са ни дадени от родителите и прадедите ни. Акцент и този път са миналото, обичта към родното и спомените от безгрижното детство. Тематика, близка до сърцето ми“, заяви Николова.
Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.
За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.
Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.
Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП.
Настоящото издание на проявата е 21-во поред.
За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Един от най-старите фестивали в България, след „Варненско лято“ и „Аполония“, който се провежда в Харманли ежегодно, ще събере поети с китари от цялата страна в края на тази седмица отново, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация.
Фестивалът „Поетични струни“ ще се състои на 11 и 12 октомври.
Това е неговото 28-о издание, за което в града на Белоногата се очаква да пристигнат близо 30 автори на песни от цялата страна, съобщи Мария Дамянова, която е съпруга на основателя на фестивала Гриша Трифонов и основен помощник на община Харманли в организация му и в момента.
Тя припомни любопитни факти от основаването на „Поетични струни“ през далечната 1986 година. Идеята Харманли да бъде средище на бардовете, се заражда по време на Културните празници на града, които се провеждат тогава. Сред участниците в тях е
Спектакълът „Цар Лъв“ се завръща на 23 октомври на сцената на зала 1 на НДК, съобщават от „Монте мюзик“ и Държавната опера във Варна.
Продукцията пренася в Африка, където в сила е законът на джунглата, но и там доброто и злото съжителстват в образите на представителите на дивия свят, които сами решават кое от двете да изберат за себе си.
„Цар Лъв“ оживява на професионална сцена с оркестрация на Данко Йорданов. Сценичен консултант е Петко Бонев, диригент – Страцимир Павлов, костюми – Ася Стоименова, сценично движение и пластика – Анна Пампулова, 3D mapping – Лора Руневска.
„Ние трябва много искрено и достъпно да пресъздадем тази изключителна музикално-сценич
Вдъхновена от местната природа на мястото, където живее, е изложбата на Мария Николова Отерстад, която ще бъде представена в Хасково в четвъртък. Експозицията ще бъде открита в галерия „Форум“ в областния град, съобщиха от пресслужбата на община Хасково.
Авторката е завършила Националната художествена академия със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия.
Багрите за живописните си платна, които сега представя пред публиката на Хасково, художничката е черпила от натрупаните си усещанията за красотата на природата в село Тънково, където тя живее днес.
Тя припомни, че тази обич се долавя и от наименованията на част от изложбите й в миналото, като „Хубост българска", „Претворени парченца от миналото“, „Багри от фолклора“, „Багри от Лудогорието“.
„Посетителите на новата ми експозиция „С криле към корените" ще се насладят на художествено претворени образи на българки, ще усетят носталгия по безгрижното детство и обич към нашите родители. Наричам тази своя изложба „Едно бродирано хоро от миналото, долетяло с криле и завръщащо се към корена си“, допълни Теодора Николова.