NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Тонът на времето Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова
4017
Тонът на времето

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова. Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град. Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката. Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“

| 03 Септември 2024, 08:46 ч.
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова
Снимка © DFA

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Финалистите от конкурса за съвременно изкуство Most показват творбите си с изложба от 11 юни.

Експозицията е подредена в галерията на столичната улица „Оборище“ 5, съобщават организаторите.

Общо петима артисти са финалисти в конкурса тази година – Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска, Веселин Симеонов, Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва през 2010 г. Националната гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ в специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. - Югозападен университет „Неофит Рилски“ в специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство. Работи като учител по изобразително изкуство в ОУ „Димчо Дебелянов“ в Ихтиман. Изрисувала е стенопис върху фасадата на училището. Рису

От Бургас започва лятното турне "В света на музиката" на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. Това съобщиха от музикалната формация.

"В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. 

Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и други. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти с

Японският джазмузикант Акира Саката идва за първи път в България по покана на „Аларма пънк джаз“. 

Концертът е на 28 юли, неделя, в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

Саката е признат за един от най-великите саксофонисти в историята на японския джаз и на японската авангардна музика, наричан е живата легенда на фрий джаза от последните шест десетилетия. У нас гостува, заедно с най-новата си формация от Европа – Еntasis

Концертът у нас е веднага след фестивала за авангарден джаз в Никелсдорф (Австрия) и е последният от кратко европейско турне преди планираните за догодина чествания на 80-ата годишнина на маестрото.

Акира Саката е роден на 21 февруари 1945 г. в Хирошима (само половин година преди бомбардировките). Преди сакс

Самостоятелна изложба на София Николова ще бъде представена в столичната галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5. 

Експозицията е озаглавена Summer Fragments („Летни фрагменти“) и може да бъде разгледана от 18 до 22 юни, съобщават организаторите.

„След успешно представяне в общи изложби в Лондон, Венеция, Рим, Брюксел, за  София Николова е изключителна привилегия да представи соло изложбата си „Летни Фрагменти“ във Vivacom Art Hall“, казват от екипа. 

„Когато рисувам, установявам визуален език между цвят и светлина. За мен изкуството винаги е било средство за създаване и изживяване на освободена красота. Обичам да рисувам портрети и натюрморти с акцент върху сюреалистични теми. Моята кариера като художник започна след дълъг престой в бизнес сектора, с желанието да се посветя на свят, изпълнен с креативност, баланс и хармония. Да изразявам себе

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж (от френски език- натрупване, сглобяване) - assamblage box, assamblage art, assamblage collag и смесена техника. Авторката, която определя себе си като самобитен художник, казва, че отново не изневерява на творческото си амплоа на търсеща креативното и избягваща статуквото и рутината. Николова посочи, че и сега залага на изкуство, което се практикува рядко, носещо доза креативност и индивидуалност. 

„Концепцията на тази изложба е с отправна точка нашите корени и симбиозата между тях и крилете, които са ни дадени от родителите и прадедите ни. Акцент и този път са миналото, обичта към родното и спомените от безгрижното детство. Тематика, близка до сърцето ми“, заяви Николова.

Украинският виртуоз Валерий Соколов и фестивален оркестър под диригентството на Йоханес Шлефли ще открият десетото юбилейно издание на фестивала „Алегра“, съобщават организаторите.

По думите им и тази година, в разгара на лятото, в София от 12 до 20 юли, събитието ще зарадва своята публика с  разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, и от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

В откриващия концерт, в Централния военен клуб, ще звучи музика от Йохан Щраус – увертюра към оперетата "Прилепът", Волфганг Амадеус Моцарт – Концерт за цигулка No. 5 в ла-мажор, KV. 219, и  Антонин Дворжак - Симфония No.8, сол-мажор, oп. 88.

Валерий Соколов

Актьорът и носител на "Оскар" Брендън Фрейзър ("Китът") ще играе върховния главнокомандващ на съюзническите сили Дуайт Д. Айзенхауер във филм, чието действие се развива в дните преди десанта в Нормандия по време на Втората световна война, съобщи Дедлайн. 

Актьорският състав на филма "Натиск" (Pressure) включва и носителя на БАФТА Андрю Скот. Драмата проследява напрегнатите дни, предшестващи военната операция.

Скот ще се превъплъти в образа на главния британски метеоролог Джеймс Стаг, чиято задача е да информира Айзенхауер за метеорологичните условия, които ще решат или провалят десанта в Нормандия. Сложният процес на вземане на решения е от решаващо значение за съдбата на войната и хода на историята. 

Армейски генерал Айзенхауер, по прякор Айк, е възхваляван за лидерството си по време на войната. По-късно той става 34-тият президент на САЩ (1953-1961)

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

Тя припомни, че тази обич се долавя и от наименованията на част от изложбите й в миналото, като „Хубост българска", „Претворени парченца от миналото“, „Багри от фолклора“, „Багри от Лудогорието“. 

„Посетителите на новата ми експозиция „С криле към корените" ще се насладят на художествено претворени образи на българки, ще усетят носталгия по безгрижното детство и обич към нашите родители. Наричам тази своя изложба „Едно бродирано хоро от миналото, долетяло с криле и завръщащо се към корена си“, допълни Теодора Николова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Над 2500 души посетиха "Фестивалия"
Над 2500 посетители са посетили събитието "Фестивалия" в Пазарджик. То включваше музикални изпълнения, културни изживявания и атракции, а повече от 500 награди бяха раздадени само ...
Галерия „Париж“ открива сезона с изложбата „Двама“ на Стоян Божкилов
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до ...
С две събития ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град в Пловдив
С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Ста ...
Иван Шишков – Шишо посреща есента с изложбата „Лятно цветосъбиране“
Изложба на Иван Шишков – Шишо ще бъде представена в столичната галерия Heritage. Експозицията „Лятно цветосъбиране“ ще бъде разположена там от 17 до 30 септември, ...
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано
„Нощните рицари“ откриват новия сезон в компанията на Петър Дочев и Александър Сано. На събитието, на 7 октомври в Sofia Live Club, ще се присъедини и драматургът Яна Б ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Тонът на времето
4017
Тонът на времето

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

| 03 Септември 2024, 08:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова
Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова
Снимка © DFA

Посланието да ценим корените и крилете, завещани от прадедите ни, отправя с изложбата си исперихската художничка Теодора Николова.

Експозицията под наслов „С криле към корените“ ще бъде открита на 9 септември в зала 1 на Народно читалище „Съзнание – 1891“ в родния й град.

Финалистите от конкурса за съвременно изкуство Most показват творбите си с изложба от 11 юни.

Експозицията е подредена в галерията на столичната улица „Оборище“ 5, съобщават организаторите.

Общо петима артисти са финалисти в конкурса тази година – Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска, Веселин Симеонов, Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва през 2010 г. Националната гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ в специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. - Югозападен университет „Неофит Рилски“ в специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство. Работи като учител по изобразително изкуство в ОУ „Димчо Дебелянов“ в Ихтиман. Изрисувала е стенопис върху фасадата на училището. Рису

От Бургас започва лятното турне "В света на музиката" на маестро Веско Ешкенази, виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова и оркестъра на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов. Това съобщиха от музикалната формация.

"В света на музиката" е отличен с приза "Музикален проект на годината" от БНР, "Алегро Виваче". В концертите са включени произведения както от класическата оркестрова палитра, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти. 

Публиката може да се наслади на творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, Майкъл Джексън, „Куин“ и други. Програмата включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова, специално написани за проекта. Музикалните аранжименти с

Японският джазмузикант Акира Саката идва за първи път в България по покана на „Аларма пънк джаз“. 

Концертът е на 28 юли, неделя, в клуб „Сингълс“ (НДК), съобщават организаторите.

Саката е признат за един от най-великите саксофонисти в историята на японския джаз и на японската авангардна музика, наричан е живата легенда на фрий джаза от последните шест десетилетия. У нас гостува, заедно с най-новата си формация от Европа – Еntasis

Концертът у нас е веднага след фестивала за авангарден джаз в Никелсдорф (Австрия) и е последният от кратко европейско турне преди планираните за догодина чествания на 80-ата годишнина на маестрото.

Акира Саката е роден на 21 февруари 1945 г. в Хирошима (само половин година преди бомбардировките). Преди сакс

Самостоятелна изложба на София Николова ще бъде представена в столичната галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5. 

Експозицията е озаглавена Summer Fragments („Летни фрагменти“) и може да бъде разгледана от 18 до 22 юни, съобщават организаторите.

„След успешно представяне в общи изложби в Лондон, Венеция, Рим, Брюксел, за  София Николова е изключителна привилегия да представи соло изложбата си „Летни Фрагменти“ във Vivacom Art Hall“, казват от екипа. 

„Когато рисувам, установявам визуален език между цвят и светлина. За мен изкуството винаги е било средство за създаване и изживяване на освободена красота. Обичам да рисувам портрети и натюрморти с акцент върху сюреалистични теми. Моята кариера като художник започна след дълъг престой в бизнес сектора, с желанието да се посветя на свят, изпълнен с креативност, баланс и хармония. Да изразявам себе

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Това е 16-ата й самостоятелна изложба, а от началото на тази година - трета поред, каза авторката.

Преди един от най-светлите християнски празници – Великден, тя подари на почитателите на приложното и на изобразителното изкуство в Разград късче надежда, феерия от цветове и пролетно усещане с изложбата базар „Пролетна феерия“. През юни нейни творби бяха експонирани в Художествената галерия в Балчик под надслов "В хармония с природата". 

Украинският виртуоз Валерий Соколов и фестивален оркестър под диригентството на Йоханес Шлефли ще открият десетото юбилейно издание на фестивала „Алегра“, съобщават организаторите.

По думите им и тази година, в разгара на лятото, в София от 12 до 20 юли, събитието ще зарадва своята публика с  разнообразие от музика, обхващаща целия спектър на класиката – от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър, и от Хайдн, през Моцарт, Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис.

В откриващия концерт, в Централния военен клуб, ще звучи музика от Йохан Щраус – увертюра към оперетата "Прилепът", Волфганг Амадеус Моцарт – Концерт за цигулка No. 5 в ла-мажор, KV. 219, и  Антонин Дворжак - Симфония No.8, сол-мажор, oп. 88.

Валерий Соколов

Актьорът и носител на "Оскар" Брендън Фрейзър ("Китът") ще играе върховния главнокомандващ на съюзническите сили Дуайт Д. Айзенхауер във филм, чието действие се развива в дните преди десанта в Нормандия по време на Втората световна война, съобщи Дедлайн. 

Актьорският състав на филма "Натиск" (Pressure) включва и носителя на БАФТА Андрю Скот. Драмата проследява напрегнатите дни, предшестващи военната операция.

Скот ще се превъплъти в образа на главния британски метеоролог Джеймс Стаг, чиято задача е да информира Айзенхауер за метеорологичните условия, които ще решат или провалят десанта в Нормандия. Сложният процес на вземане на решения е от решаващо значение за съдбата на войната и хода на историята. 

Армейски генерал Айзенхауер, по прякор Айк, е възхваляван за лидерството си по време на войната. По-късно той става 34-тият президент на САЩ (1953-1961)

Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).

По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.

По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.

„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се  вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени

Художникът Цончо Денев празнува 70-годишен юбилей с изложба в Търговище. 

Експозицията ще представи пред ценителите на изкуството десетки произведения на Денев, рисувани през последните три години. Това каза авторът и добави, че чрез тях представя себе си. 

В биографията си Цончо Денев е записал множество участия в национални и международни изложби и пленери. Едноименната експозиция е десетата му самостоятелна изява. Щастлив е, че я представя в родния град, пред близки и приятели. 

В художествена галерия „Никола Маринов“ Денев подрежда авторски произведения. 

„Показвам моето отношение към изкуството. Стремежа си в търсенето на красивото, на линията, на детайла, на безкрайните възможностите на цвета. Тази изложба - това съм аз! Вложил съм моите знания, труд, старание, търсения, експерименти, емоции и страхове. Разкривам напълно своя свят в

Веселина Касабова, Димитър Караиванов и Мирослав Николов от "Игриказки" – Варна ще гостуват на 3 септември в Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров".

Те ще представят импровизационен театър, съобщиха от шуменската библиотеката.

Екипът на "Игриказки" предлага на участниците възможността да предизвикат себе си, потапяйки се в свят, в който всяка реплика е изненадваща, всяко движение – спонтанно, а смехът и креативността, както и откриването на нови начини човек да изрази и представи себе си по емоционално автентичен начин вървят ръка за ръка, съобщават организаторите на проявата.

Импровизационният театър, често наричан само импро, е форма на театър, често комедия, в която повечето или цялото действие е непланирано и без сценарий. Всички участват в процеса и всички са виновни за крайния резултат, който винаги е добре прекарано време и смях без кра

В настоящата й изложба ще бъдат показани живописни платна и творби от сферата на техниката асамблаж (от френски език- натрупване, сглобяване) - assamblage box, assamblage art, assamblage collag и смесена техника. Авторката, която определя себе си като самобитен художник, казва, че отново не изневерява на творческото си амплоа на търсеща креативното и избягваща статуквото и рутината. Николова посочи, че и сега залага на изкуство, което се практикува рядко, носещо доза креативност и индивидуалност. 

„Концепцията на тази изложба е с отправна точка нашите корени и симбиозата между тях и крилете, които са ни дадени от родителите и прадедите ни. Акцент и този път са миналото, обичта към родното и спомените от безгрижното детство. Тематика, близка до сърцето ми“, заяви Николова.

Тя припомни, че тази обич се долавя и от наименованията на част от изложбите й в миналото, като „Хубост българска", „Претворени парченца от миналото“, „Багри от фолклора“, „Багри от Лудогорието“. 

„Посетителите на новата ми експозиция „С криле към корените" ще се насладят на художествено претворени образи на българки, ще усетят носталгия по безгрижното детство и обич към нашите родители. Наричам тази своя изложба „Едно бродирано хоро от миналото, долетяло с криле и завръщащо се към корена си“, допълни Теодора Николова.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.